Ušetřete čas i nervy. Prodávejte a pronajímejte přes realitní kancelář

V posledních letech se roztrhl pytel s lidmi, kteří chtějí prodat nebo pronajímat nemovitost, ale přitom chtějí ušetřit za služby realitního makléře. Proto se do celého procesu pouštějí na vlastní pěst, aniž by tušili, do jakých potíží se mohou dostat. Nutno říct, že prodej nebo nabídka bytu či domu k pronájmu není nic jednoduchého. Jednak všemi souvisejícími aktivitami strávíte spoustu času, jednak budete muset všechno zařídit sami (případně s kupujícím nebo zájemcem o pronájem). Možná se vám to ani nevyplatí.

Inzerátem to jen začíná

A i inzerát se dá zkazit. Nemovitost je třeba vkusně nafotit, ideálně ji před tím upravit ve stylu home stagingu a ke kvalitním fotografiím přidat vyčerpávající popis. Přesto nesmíte zájemce zahltit nepodstatnými informacemi. A cena? Tu by měl stanovit odhadce. Případně můžete porovnávat podobné nemovitosti ve svém okolí. To mimochodem nějaký ten čas trvá. Pak je na řadě prohlídka. Možná jedna prohlídka za druhou, když vaše nemovitost nepadne do oka v reálu hned prvnímu návštěvníkovi. Všichni se vás budou ptát na spoustu věcí a vy musíte trpělivě odpovídat. Budou vám i psát a volat, nejspíš i smlouvat. Jste na to připravení a jste dostatečně odolní?

Dokumenty se nevyplatí podceňovat

Když se pak s někým domluvíte, že váš byt nebo dům koupí, musíte si nechat připravit smlouvu. Právníkem. Rozhodně nespoléhejte na pochybné a obecné vzory kupních smluv, které najdete na internetu. Mohli byste skončit bez peněz i bez nemovitosti. Peníze za nemovitost nedostanete z ruky do ruky při podpisu smlouvy. Musíte se předem domluvit s notářem, advokátem nebo bankou na jejich úschově. Vy je dostanete, až když je vlastnické právo převedeno na kupujícího. To znamená, že je třeba vyřešit taky zápis do katastru nemovitostí. Za každý úkon, který při nabízení nemovitosti uděláte, něco zaplatíte – za inzerci, za advokáta, za případné cesty. Připočteme-li k poplatkům čas, který zařizováním strávíte, možná dojdete k překvapivému závěru. Obecně, pokud chcete mít pronajímání nebo prodej bytu či domu v klidu, obraťte se na prověřenou a spolehlivou realitní kancelář, která za vás zařídí všechno, co budete potřebovat.