Jak si vybrat hezký byt, se kterým budete stoprocentně spokojení

Hledáte bydlení po škole, potřebujete něco provizorního, protože se narychlo stěhujete za prací, nebo jste si naopak jistí, že už si můžete koupit něco vlastního? Ať tak, či onak, určitě se vám bude hodit pár rad od profesionálů, jak si vybrat byt, ve kterém vám bude dobře.

Jak si vybrat byt k pronájmu

Když se budete porozhlížet po bytech k pronájmu, určitě si dejte pozor na veškeré formality. Na druhou stranu obvykle nemusíte být až tak obezřetní jako při koupi. Byt totiž nebude váš. Až ho budete chtít opustit, podle pravidel smlouvy tak učiníte. 

Při volbě byste se měli zaměřit na:

 • Cenu -  opravdu si můžete dovolit dlouhodobě platit částku, kterou pronajímatel žádá?
 • Velikost a dispozici – je byt dostatečně prostorný? Není naopak zbytečně velký (a tím pádem dražší), například pro jednoho nebo pro pár? Má místnosti uspořádané tak, jak potřebujete?
 • Lokalitu – prozkoumejte místo, ve kterém se byt nachází. Ne všechny čtvrti ve městech jsou bezpečné. Zejména si dejte pozor na tzv. vyloučené lokality, kde byste se nemuseli cítit dobře.
 • Občanskou vybavenost – zjistěte, jak daleko to k obchodům, k zastávkám MHD, k lékárně, do nemocnice a k dalším službám, které můžete (občas akutně) potřebovat. 
 • Pronajímatele – jsou na něj na internetu nějaké ohlasy? Tato starost vám odpadne, když budete hledat pronájem přes realitní kancelář.

Jak si vybrat byt ke koupi

Koupit byt, to je sám o sobě složitější proces, proto se v následujících řádcích věnujeme jen tomu, jak si ten správný vybrat. 

 • I tady bude hrát velkou roli cena bytu. Je sice lepší si připlatit za bydlení snů, neznamená to, ale že byste se měli zadlužit tak, že už nikdy nebudete v klidu spát.
 • Podrobně prozkoumejte, v jakém stavu byt je. Je po rekonstrukci, jde o standard nebo bude vyžadovat rozsáhlé opravy? Nechte si odhadnout, v jakých číslech se i s opravou budete pohybovat. Pak porovnejte s ostatními možnostmi bytů, které vám třeba padly do oka.
 • Velikost, dispozice a přání členů rodiny. Při koupi bytu je obzvlášť důležité promyslet všechno do detailu. Kolik plánujete mít v bytě dětí? A co zvířata? Vejdete se pohodlně? Dá se byt členit tak, aby vám to vyhovovalo?
 • I tady je na místě podívat se na lokalitu jako celek i na občanskou vybavenost. Pokud chcete v bytě bydlet další desítky let, i jeho okolí by se vám mělo líbit a měli byste se tu cítit bezpečně a dobře.
 • Obejděte sousedy. Nebo se na ně ptejte u makléře či kohokoli jiného. Špatný soused vám může pořádně znepříjemnit život. Pokud například chcete žít se dvěma psy vedle někoho, kdo je nesnáší, je mnohem větší šance, že se dostanete do problémů. 
 • Hodnoťte zevnějšek budovy. Je jasné, že byt si vymalujete a zařídíte podle svého. Podle zevnějšku domu ale poznáte, na jaké úrovni je spolupráce sousedů, když dojde na řešení pro všechny.

Vybrat byt k pronájmu nebo koupi nemusí být snadné, dříve nebo později si ale své bydlení najdete. Neunáhlete si a projděte si aktuální nabídku bytů v klidu a pořádně.